Nurtujące pytania?
kontakt@leczeniebolowglowy.pl
Leczenie toksyną botulinową
Strona główna > Leczenie toksyną botulinową

Zwalcz skutecznie migrenę

Jednym ze sposobów leczenia migreny przewlekłej jest podawanie toksyny botulinowej typu A w formie zastrzyków. Skuteczność tej metody leczniczej wynika m.in. z odpowiedniej kwalifikacji pacjentów z bólami głowy do tego typu leczenia. Warunkiem potrzebnym do zakwalifikowania do podania toksyny botulinowej w migrenie przewlekłej oraz oceny skuteczności leczenia jest prowadzenie przez pacjenta kalendarzyka bólów głowy.

PRZEBIEG ZABIEGU

Podczas jednej sesji wykonuje się 31 wstrzyknięć w czoło, skroń, potylicę oraz okolice karku według obowiązującego protokołu Preempt. Dodatkowo można podać jeszcze 8 dodatkowych dawek leku w miejsca największego bólu.

SKUTECZNOŚĆ TOKSYNY BOTULINOWEJ

Warunkiem koniecznym do uzyskania efektu przeciwbólowego jest wykonanie minimum 3 cykli w odstępach 12-tygodniowych. W sytuacji gdy dolegliwości ustąpią bądź znacznie zmniejszą swoje nasilenie, można zwiększyć czas pomiędzy cyklami np. do 6 miesięcy lub dłużej.

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI PACH

W ramach wykorzystania toksyny botulinowej leczyć można także skutecznie nadpotliwość pach. Więcej szczegółów dotyczących tego zastosowania znaleźć można w odpowiedziach na pytania zawarte poniżej.

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ NA SWOJE WĄTPLIWOŚCI

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem stosowanym od kilkudziesięciu lat w medycynie. Stanowi kompleks wytwarzany przez bakterie Clostridium botulinum. Leczniczo stosuje się bardzo małe dawki toksyny botulinowej, więc jej działanie ogranicza się do okolicy podania. Jej mechanizm działania polega na uwalnianiu acetylocholiny w presynaptycznych zakończeniach nerwowych, co skutkuje rozkurczem mięśnia. Dodatkowo blokuje uwalniania neuroprzekaźników związanych z powstawaniem bólu.

Kliniczne objawy pojawiają się w ciągu 2-3 dni. Działanie leku w przypadku migreny przewlekłej zwykle ustępuje po 12 tygodniach. W przypadku zastosowania w nadpotliwości pach – skutek działania toksyny botulinowej utrzymywał się średnio 7,5 miesiąca po pierwszym podaniu leku.

Aktualnie toksynę botulinową typu A stosuje się według rejestracji leku w przypadku:

  • migreny przewlekłej,
  • pierwotnej nadpotliwości pach (przeszkadzająca w codziennych czynnościach i oporna na leczenie miejscowe),
  • dystonii ogniskowych : kurcz powiek, połowiczy kurcz twarzy, idiopatyczny kręcz karku,
  • w spastyczności kończyny dolnej w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego,
  • zaburzeniach czynności pęcherza moczowego,
  • w spastyczności kończyny górnej i dolnej po udarze mózgu,
  • zmarszczek gładziny czoło i typu „kurze łapki”.

Każdy pacjent leczony w moim gabinecie otrzyma pełną, zalecaną dawkę toksyny botulinowej typu A.

W przypadku migreny przewlekłej schemat podania leku odbywa się według protokołu leczniczego Preempt. Oznacza to podanie leku do 31 miejsc o możliwość zwiększenia do 39 miejsc, w dawce od 155 do 195 jednostek. Jest to równoznaczne z podaniem dwóch fiolek leku. Randomizowane badania kliniczne wykazały bowiem, że tylko podanie takiej pełnej dawki leku w minimum trzech cyklach co 12 tygodni gwarantuje skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu migreny przewlekłej.

W przypadku nadpotliwości pach pacjent otrzymuje 50 jednostek toksyny botulinowej w formie zastrzyków śródskórnych w obrębie każdej pachy. Podanie leku poprzedzone jest wykonaniem testu jodowo-skrobiowego Minora w celu określenia obszaru nadpotliwości.

Przeciwwskazaniem do podania toksyny botulinowej jest:

  • miejscowy stan zapalny w miejscu podania,
  • u osób o znanej nadwrażliwości na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na substancję pomocniczą.

Dodatkowo względnymi przeciwwskazaniami do podania są inne stany kliniczne, w których podanie leku może dodatkowo osłabić mięśnie:

  • zaburzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta-Eatona),
  • obwodowe neuropatie ruchowe,
  • leczenie antybiotykami amino glikozydowymi.

Podanie toksyny botulinowej w formie wstrzyknięcia może wywołać typowy objaw jak w przypadku każdego zastrzyku: miejscowy ból, zapalenie, parestezje, niedoczulicę, tkliwość, obrzęk, rumień, miejscowe zakażenia, krwawienie, zasinienie. Lęk przed podaniem leku w formie zastrzyku lub/i ból może spowodować omdlenie. Po podaniu toksyny botulinowej odnotowano także wystąpienie gorączki i objawów grypopodobnych.

Umów się na wizytę!

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies oraz twoje dane personalne, aby zwiększyć wygodę przeglądania i umożliwić wykorzystanie wszystkich funkcji serwisu. Akceptując postanowienia polityki prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach wymienionych w naszej polityce.