Nurtujące pytania?
kontakt@leczeniebolowglowy.pl
Leczenie bólów głowy
Strona główna > Leczenie bólów głowy

Pokonaj ból

Bóle głowy są jedną z najczęściej odczuwanych dolegliwości bólowych. Na podstawie klasyfikacji bólów głowy opracowanej pod patronatem International Headache Society wyróżnia się ponad 280 ich typów.

MIGRENA I BÓLE NAPIĘCIOWE

Migrena oraz ból głowy typu napięciowego są najczęstszymi pierwotnymi bólami głowy. Przyjmuje się, że migrena występuje u około 10% populacji w Polsce. Ze względu na znaczne nasilenie migrenowe bóle głowy powodują często znaczną niesprawność oraz ograniczają codzienne funkcjonowanie. Napięciowe bóle głowy są wprawdzie bólami o słabszym nasileniu, ale ze względu na ich długi okres występowania, także negatywnie wpływają na jakość życia.

WTÓRNE BÓLE GŁOWY

Wtórne bóle głowy mogą być spowodowane zarówno schorzeniem zlokalizowanym w obrębie głowy jak i zaburzeniem ogólnoustrojowym. Dlatego wymagają często poszerzonej diagnostyki różnicowej, w której istotne mogą być wyniki badań laboratoryjnych, badań neuroobrazowych głowy oraz konsultacje specjalistyczne.

POLEKOWE BÓLE GŁOWY

W codziennej praktyce lekarskiej coraz częściej jednak spotyka się pacjentów z polekowymi bólami głowy, które wynikają z nadmiernej ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych z powodu bólów głowy.

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ NA SWOJE WĄTPLIWOŚCI

Bóle głowy dzieli się na pierwotne – w których przyczyna nie jest poznana oraz wtórne – które są następstwem ogólnoustrojowych procesów chorobowych lub toczących się w obrębie głowy. Długość trwania, nasilenie, występowanie objawów towarzyszących bólom głowy wynika bezpośrednio z przyczyny ich występowania.

Wśród najczęściej występujących bólów głowy wymienić warto takie ich typy, jak:

  • migrena,
  • ból głowy typu napięciowego,
  • trójdzielno-autonomiczne bóle głowy,
  • inne pierwotne bóle głowy,
  • ból głowy przypisywany urazowi głowy lub/i szyi,
  • ból głowy przypisywany chorobie naczyń czaszkowych lud dogłowowych,
  • ból głowy przypisywany nienaczyniowym zaburzeniom wewnątrzczaszkowym,
  • ból głowy przypisywany działaniu substancji chemicznej lub reakcji po jej odstawieniu,
  • ból głowy przypisywany zakażeniu,
  • ból głowy przypisywany zaburzeniom homeostazy,
  • ból głowy lub twarzy przypisywany chorobom czaszki, szyi, oczu, uszu, nosa, zatok przynosowych, zębów, jamy ustnej lub innych struktur twarzy albo szyi,
  • ból głowy przypisywany chorobie psychicznej,
  • bolesne neuropatie nerwów czaszkowych i inne bóle twarzy,
  • inne bóle głowy.

Migrena jest jednym z najczęstszych rodzajów bólów głowy. O ile bóle głowy są jedną z najczęstszych dolegliwości, to sama migrena uważana jest za chorobę. Rozpoznanie migreny stawia się po wystąpieniu kolejnego epizodu bólu głowy o typowej morfologii: lokalizacji, nasileniu, obecności objawów towarzyszących lub/i objawów przepowiadających.

Podstawą rozpoznania typu bólu głowy jest wywiad od pacjenta w oparciu o obowiązującą klasyfikację bólów głowy. Konieczne do wykluczenia przyczyny objawowej bólów głowy jest także wykonanie badania neurologicznego oraz w określonych przypadkach wykonanie badań dodatkowych: obrazowych, laboratoryjnych lub też odbycie konsultacji w poradniach specjalistycznych o innym profilu.

Leczenie bólów głowy rozpoczyna się dopiero w momencie ustalenia z jakiego typem bólu mamy do czynienia. Ogólnie leczenie można podzielić na przyczynowe – kiedy usuwa się przyczynę występowania bólów głowy lub objawowe – kiedy leczy się sam ból. Ponieważ większość stanowią bóle głowy pierwotne, czyli takie której przyczyny nie daje się ustalić – leczenie jest objawowe. W zależności od rodzaju bólu głowy sięga się po leczenie farmakologiczne: w formie tabletek bądź iniekcji lub też niefarmakologiczne: metody neuromodulacyjne pod postacią zewnętrznego stymulatora  nerwu trójdzielnego, modyfikacja stylu życia, dieta, unikanie czynników prowokujących. Rodzaj leczenia bólów głowy można podzielić też na doraźne, tj. takie które ma uśmierzyć aktualnie występujący ból oraz leczenie profilaktyczne, czyli takie które ma zapobiegać pojawieniu się bólu.

Najnowszą metodą leczenia profilaktycznego migreny, dostępną już także w Polsce, są leki ukierunkowane na szlak sygnałowy peptydu związanego z genem kalcytoniny (calcitonin gene-related peptide-CGRP). Są to przeciwciała monoklonalne dostępne w formie iniekcji, którą wykonuje się raz na miesiąc lub co trzy miesiące. Nadal w migrenie przewlekłej stosuje się wykonywanie iniekcji toksyną botulinowa co trzy miesiące. Na znaczeniu mają metody neuromodulacyjne wykorzystywane w leczeniu migreny, zarówno doraźnym oraz profilaktycznym, które stanowią ważną niefarmakologiczną opcję terapeutyczną.

Celem odpowiedniego, indywidualnie dobranego leczenia farmakologicznego oraz niefarmakologicznego jest ustąpienie bądź znaczne zmniejszenie częstotliwości i nasilenia przewlekłych bólów głowy.

Umów się na wizytę!

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies oraz twoje dane personalne, aby zwiększyć wygodę przeglądania i umożliwić wykorzystanie wszystkich funkcji serwisu. Akceptując postanowienia polityki prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach wymienionych w naszej polityce.