Nurtujące pytania?
kontakt@leczeniebolowglowy.pl
Blokada nerwu potylicznego
Strona główna > Blokada nerwu potylicznego

Zablokuj ból

Blokada nerwu potylicznego większego to miejscowe jego znieczulenie, mające czasowe (około 2 miesięczne) działanie przeciwbólowe.

KIEDY STOSUJE SIĘ TĘ METODĘ?

  • w neuralgii nerwu potylicznego;
  • w przypadku rozpoczęcia leczenia zapobiegawczego w nasilonym stanie migrenowym;
  • dla ułatwienia odstawienia leków przeciwbólowych u pacjentów z bólem głowy spowodowanym nadużywaniem leków;
  • u kobiet z nasiloną migreną w ciąży;
  • jako leczenie wspomagające w klaserowych bólach głowy.

JAKI LEK STOSUJE SIĘ W BLOKADZIE NERWU POTYLICZNEGO WIĘKSZEGO?

Podczas wykonywania blokady stosuje się sam lek przeciwbólowy lub mieszankę dwóch leków: przeciwbólowego oraz glikokortykosteroidu.

blokada

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ NA SWOJE WĄTPLIWOŚCI

W przypadku prawidłowo wykonanej blokady nerwu potylicznego powikłania występują bardzo rzadko. W pobliżu nerwu potylicznego znajduje się tętnica, dlatego istnieje ryzyko ataku polegającego na wstrzyknięciu znieczulenia miejscowego bezpośrednio do tętnicy. Powikłanie to jest niezwykle rzadkie, ponieważ aspiracja przed wstrzyknięciem leku pomaga w zidentyfikowaniu igły w naczyniu krwionośnym. Ponieważ nerwy potyliczne są to nerwy czuciowe, przejściowe drętwienie występuje w regionach zaopatrywanych przez nerwy.

Zabieg nie jest zalecany dla osób uczulonych na leki miejscowo znieczulające, z zaburzeniami krzepliwości krwi, które mają aktywne zakażenie, niekontrolowaną cukrzycę lub choroby serca. Niezbyt częste ryzyko obejmuje krwawienie (szczególnie w przypadku leków rozrzedzających krew), zakażenie, ból i uszkodzenie nerwów. Szansa wystąpienia działań niepożądanych rośnie wraz z dodatkowymi procedurami bloku nerwu potylicznego.

Igła nie przechodzi przez czaszkę, więc nie ma ryzyka wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego, zapalenia opon mózgowych lub uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Nerw nie łączy się z żadnymi mięśniami, więc słabość lub zmiana w wyrazie twarzy nie występują.

Nadwrażliwość na lidokainę lub inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Umów się na wizytę!

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies oraz twoje dane personalne, aby zwiększyć wygodę przeglądania i umożliwić wykorzystanie wszystkich funkcji serwisu. Akceptując postanowienia polityki prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach wymienionych w naszej polityce.